Perełki podcastowe

Dawno, dawno temu pisałem o podcastingu (w Polsce i nie tylko). Wtedy traktowałem podcasty bardziej jako audycje radiowe do posłuchania w “dowolnym miejscu, dowolnym czasie”. Ostatnio przetrenowałem inny, ciekawy aspekt podcastingu - możliwość uczestniczenia (z pewnym przybliżeniem) w konferencjach. Pędząc A4 Wrocław-Kraków słuchałem nagrań z FOWA z lutego 2007 (lista nagrań - również z innych edycji FOWA). Szczególnie polecam następujące:

 • Ben Holmes - Index Ventures - kilka ciekawych uwag dotyczących finansowania startupów (utkwiło mi w głowie - startupy możemy między innymi podzielić na products i features - przykładem feature jest “mybloglog” - tego typu przedsięwzięcia nie mogą się sprzedać powyżej 1-5 mln USD) [MP3, 35MB]
 • Simon Willison - ekstremalnie ciekawa prezentacja o OpenID, z pomysłami jak zbudować zdecentralizowane social networks, używając otwartych standardów; nie polecam słuchać podczas prowadzenia samochodu - zbyt zajmująca :) [MP3, 36MB]

Słuchając tak dobrych prezentacji rzeczywiście można być na bieżąco i co więcej - słuchać o nowych trendach od samych twórców tych trendów. Postanowiłem poszukać więcej tego typu perełek podcastowych. Aktualnie znalazłem jeszcze takie:

 • SXSW
 • ITConversations, w lewej kolumnie możecie sobie wybrać konferencje (events), których chcecie posłuchać, np. archiwalne materiały o web 2.0;
 • Blogxpert - rewelacyjny serwis ze zgromadzonymi nagraniami z różnych konferencji, m.in. Reboot9, Lift 07, Le Web 3, Reboot 8 itd. - łącznie 10 konferencji (!!!).

Czy znacie adresy ciekawych stron konferencyjnych gdzie udostępniony jest materiał audio w MP3? Najlepiej takich które bezpośrednio można wrzucić do czytnika i uruchomić ściąganie.

PS. Na najbliższym grillIT postaramy się o lepsze nagłośnienie i również opublikujemy wystąpienia w formie podcastów.

12 Odpowiedzi to “Perełki podcastowe”

 1. Merlin Says:

  Najlepszy podcast dotyczący Venture Capital i rozpoczynania biznesu w ogóle to: www.venturevoice.com - autor raz na miesiąc przeprowadza wywiady z tuzami amerykańskiego biznesu nowych technologii.

  Do tego innovate.blogspot.com - podcast o innowacji i przedsiębiorczości. Coś podobnego jak wyżej, może odrobinę bardziej amatorskie, choć niemniej ciekawe.

 2. Wiktor Schmidt Says:

  Sebastian,

  Linki MP3 nie działają - nie wiem czy to chwilowe, czy już na stałe :-(

 3. Piotr Kardasz Says:

  konferencje to zdecydowanie www.ted.com, nie sama technologia, ale duzo duzo wiecej, bardzo ciekawe, polecam

 4. Sebastian Kwiecień Says:

  @Wiktor - rzeczywiście - nie sprawdzałem wszystkich linków a tu akurat te które wybrałem nie działają. Już podpiąłem moje lokalne kopie.

 5. Web 2.0 » Blog Archive » Niech moja sieć będzie moja - portable social networks Says:

  […] Web 2.0 Przegląd trendów rozwoju internetu w Polsce i na świecie. « Perełki podcastowe […]

 6. Tomek Karwatka Says:

  Swietny wpis! Dzieki.

 7. Sebastian Kwiecień Says:

  @Piotr - rzeczywiście TED jest bardzo inspirujący - szkoda że nie udostępnia całości nagrań jako podcastów (tj żeby można było je wgrać do czytnika hurtem) - trzeba wyłuskiwać je pojedynczo.

  Znalazłem jeszcze takie ciekawe podcasty:
  - TalkCrunch - aż dziwne, że wcześniej o tym zapomniałem - może dlatego że częstotliwość publikacji dosyć marna
  - d.Construct 2006 - podcasty z konferencji d.Construct - ciekawe prezentacje m.in. o Flex, API, folksonomiach
  - O’Reilly Web 2.0 Summit Podcasts
  - PodTech.net: Technology and Entertainment Video Network

 8. Sebastian Kwiecień Says:

  Wczoraj jadąc na zielonogórskie spotkania branży internetowej słuchałem dosyć intensywnie “reboot” z blogxpert - okazuje się że akurat ta część to były wywiady przedkonferencyjne z osobami które mają brać udział w reboot. Rozmowy dosyć “niekonkretne” tj określił bym je jako pogawędki wokół tematów prelekcji - trochę “przydługie”. Może też tematyka bardzo mnie nie wciągnęła - bardzo dużo rozważań ogólnych - bardzo wysokopoziomowych - nawet zahaczająych o filozofię, dużo też o interakcji i użyteczności. Po FOWA nastawiałem się na bardziej skondensowaną wiedzę.

 9. Sebastian Kwiecień Says:

  Nie polecam też TalkCrunch - te nagrania, które sprawdziłem to wywiady nagrywane przez telefon - jakość koszmarna. No i częstość publikacji marna.

 10. Piotr Kardasz Says:

  @Sebastian: http://feeds.feedburner.com/TEDTalks_video
  to feed z TED, ja ogladam w iTunes.
  powiem szczerze ze sam teraz nie znalalzem RSS`u, to co mam, dziala juz ze 2 lata :)

 11. Sebastian Kwiecień Says:

  Dzięki! już zaciągam do czytnika :)

 12. Sebastian Kwiecień Says:

  …a jeśli ktoś woli posłuchać niż pooglądać to może spróbować http://feeds.feedburner.com/TEDTalks_audio - to nie jest dokładnie ten sam kanał co *_video.

Zostaw odpowiedź