TMT.Ventures’09 - po konferencji

5 marca miałem okazję wziąć udział w konferencji TMT.Ventures’09 - jak co roku organizowaną przez New Europe Events i MCI. Jak co roku na konferencję ściągnęły mnie przede wszystkim ciekawe nazwiska - tym razem byli to Konstantin Urban i Morten Lund, ale ogólnie warto było przyjść, posłuchać prezentacji i włączyć się do paneli dyskusyjnych. Poniżej kilka uwag o poszczególnych punktach programu:

  • załapałem się na sam koniec prezentacji Piotra Czublun z CMS Cameron McKenna, i niecierpliwie czekam aż Maciek umieści nagrania na blogu - można było posłuchać o zabezpieczeniu swoich praw podczas tworzenia systemów softwareowych (internetowych)
  • prezentacja Mortena Lund była dla mnie gwoździem programu - z resztą było widać, że Lund był traktowany jak maskotka konferencji (np. występujący w konkursie 7 minut robili sobie z nim zdjęcia) - prezentacja dobra i wciągająca, ale zawierała mało faktów - jak dla mnie mało przekonująca, jego udział w panelach dyskusyjnych też jakiś nie do końca przekonujący (bardzo ogólne uwagi) - mam wrażenie, że prelegent nie był w formie :)
  • prezentacja Konstantina Urbana z Holzbrinck Ventures była z kolei bardzo nudna - nie dowiedzieliśmy się wiele o tym “Jak generować wysokie zwroty w europejskim e-biznesie oraz Venture Capital?” (taki był tytuł prezentacji) - tylko kilka ogólników (jest potencjał, zyski są “poniżej zera”, ale będzie lepiej, my (HV) zarabiamy dużo lepiej niż średnia rynku) - typowa niestety prezentacja “sprzedażowa” prezentująca fundusz Holzbrinck - nastawiałem się na więcej wiedzy branżowej
  • prezentacja Rafała Stycznia z kolei bardzo konkretna - pokazująca z jakich funduszy unijnych i w jakich wysokościach udało się IIF pozyskać środki na finansowanie projektów. Rafał zachęcał do sięgania po pieniądze unijne bo są łatwe do zdobycia i tanie
  • prezentacje 7 minut - ciekawe, natomiast pokazywały, że są istotne braki w wiedzy polskich “startupowców” co do tego jak prezentować się przed potencjalnymi inwestorami - prawie wszystkie cierpiały na brak informacji o grupie prowadzącej projekt, o biznesie - jak zarabia pieniądze, na brak nastawienia “pod inwestora” - chodzi o przedstawienie oferty infwestycyjnej; niezmiennie dziwi mnie też fakt, że na tego typu spotkaniach (tak też było np na democampie) przedstawiający nie mogą odpowiadać na pytania jurorów - to wydaje się bardzo sztuczne (choć rozumiem, że ma być też oceniona jakość samego prezentowania).
  • panele dyskusyjne - ciekawe, mogłyby być jeszcze bardziej ciekawe gdyby dobierać do paneli bardziej urozmaicony skład - przykładowo panel w którym brałem udział (”Sprawmy aby CEE było dobrym środowiskiem dla start-upów i transakcji M&A!”) powinien moim zdaniem poza osobami z biznesu mieć też panelistów z “edukacji” i “polityki” - te trzy siły wpływają na jakość środowiska przedsiębiorczości w Polsce i gdyby były wszystkie potencjalne grupy mające wpływ na “tematykę panelu” - dyskusja mogłaby być ciekawsza - a tak była często ograniczona do stawiania jednostronnych tez.

W tym roku Michał i Ewa organizujący spotkanie dostali bardzo dobre wsparcie w osobie wytypowanego Chairmana konferencji - Sylwestra Janika, który moderował prezentacje i dbał o to aby prelegenci mówili na temat - bardzo dobre posunięcie.

Podsumowując - udane spotkanie, ciekawi ludzie, cenne kontakty, może być jeszcze lepiej :). Wybieram się na kolejną edycję.

1 Odpowiedź to “TMT.Ventures’09 - po konferencji”

  1. Mediafun Says:

    podobało mi się, chociaż byłem okrutnie zmęczony i jedną z prezentacji na 7 minutach przespałem (kamera chyba nagrała). Prezentacje Piotra z CMS Cameron McKenna rzeczywiście, interesująca, szczególnie dla startupów (tych na sali nie bylo zbyt dużo), jak sie tylko obrobię z bieżącą robotą to pewnie na stronach tmt oraz na blogu będą niektóre do obejrzenia…

Zostaw odpowiedź

Comment spam protected by SpamBam