Grupa trzymająca polskie społeczności

* * * PRIMA APRILIS * * *

Od ostatniego Spodka przez krakowski GrillIT dochodzą mnie echa szykującego się ciekawego projektu konsolidacyjnego na rynku polskim - długo myślałem, że to po prostu plotka. Mowa oczywiście o potwierdzonej dzisiaj na blogu Fotka.pl(usunięte?), nowej inwestycji braci Samwer - tym razem właśnie w Fotkę - widać, że plan wyłuskania najciekawszych polskich projektów internetowych przez zagranicznych inwestorów bynajmniej nie skończył się na Allegro/GG. Może w tej inwestycji nie byłoby nic nadzwyczajnego (ot, kolejne kilka milionów zainwestowane na polskim rynku internetowym), ale z uwagi na wcześniejszą inwestycję braci w Naszą Klasę planowana jest fuzja tych dwóch serwisów. Trudno powiedzieć czy to szaleństwo czy genialne posunięcie - są argumenty i za i przeciw:
Za:
- wiele osób ma profile zarówno na jednym jak i na drugim serwisie
- sposób wykorzystania części funkcji jest podobny
Przeciw:
- oba serwisy nakierowane są na zaspokajanie innych potrzeb użytkowników
- w zasadzie chyba lepiej jest trzymać te brandy osobno (pomimo że w jednym portfelu)

Są już w miarę konkretne plany podziału kompetencji tej “grupy trzymającej polskie społeczności” - w nowej społecznościówce programiści z N-K będą integrowali usługi społecznościowe, a Rafał Agnieszczak, biorąc pod uwagę sukcesy finansowe jego serwisu, zajmie się ekspansją na nowe tereny (długo oczekiwane MVNO Fotki, oraz, co mnie osobiście niepokoi - social lending - to będzie pewnie dalsze rozwinięcie Finansowo.pl; jest też jakiś “gwóźdź programu”, ale jeszcze nie wiadomo co - prawdopodobnie będzie to krok w kierunku platformy analogicznej do F8 Facebooka).

Cóż - niniejszym karty na polskim rynku społecznościowym można chyba uznać za rozdane - taka integracja powoduje, że raczej trudno będzie wejść na polski rynek jakiejkolwiek nowej platformie (nawet MySpace czy Facebook) - pozostaje “jedynie” zarabianie na usługach dodanych dla społeczności.

Aktualizacja - rozwinięcie tematu:
- Bartek Raciborski
- Marcin Jagodziński (poniżej polemika)

6 Odpowiedzi to “Grupa trzymająca polskie społeczności”

 1. Dominik Koza Says:

  Napisałbym coś na temat, ale po co psuć… ;)

 2. Sebastian Kwiecień Says:

  Marcin już odniósł się do tego postu, widziałem też notkę Bartka. Nie wiem dlaczego Marcin (w świetle jego dealu z TechCrunch, powoływania się na rzetelność i obiektywizm itd.) tak “mydli oczy” - ale to jest ewidentne, że próbuje zepchnąć dyskusję na inny tor - może deal braci Samwer nie jest jeszcze dopięty.

  Fakty są takie:
  1. fotka ma już kilka lat - czas aby Rafał wyszedł z tego biznesu (chyba że się chce zestarzeć z Fotka.pl)
  2. bracia Samwer zainwestowali w N-K i wzięli na celownik kolejnego gracza
  3. fotka i N-K to społecznościówki - może lepiej więc stworzyć jeden większy brand niż dwa małe (ja osobiście z tym argumentem się nie zgadzam, ale ten był często powtarzany w kuluarach)

  W interpretacji Marcina punkt 1 jest załatwiany przez wejście Fotka.pl na Giełdę, ale:
  1. nie sądzę aby przebicie Fotki było podobne do przebicia GG - co za tym idzie zysk może być dużo niższy
  2. zmiana na S.A. upraszcza “relacje inwestorskie” - łatwiej obracać akcjami takiej spółki (zarówno na giełdzie, jak i w obrocie pozagiełdowym) to by tylko potwierdzało również wersję

  Podsumowując - mam wrażenie, że Marcin gra w drużynie Rafała i próbują razem przenieść dyskusję na inny temat - nie wiem tylko kto jest w drugiej drużynie i po co ta akcja.

 3. Sebastian Kwiecień Says:

  @Dominik - jak rozumiem jest to nawiązanie do prima aprilis. Well - jako Kwiecień - takich żartów nie uprawiam. Czekanie z tym newsem (potwierdzonym na wczorajszym krakowskim Grillu) do jutra tylko dlatego że ktoś może pomyśleć że to żart prima aprilisowy byłoby właśnie niepoważne.

 4. Marcin Jagodzinski Says:

  Nie oskarżaj mnie pochopnie. Nasze informacje nie są sprzeczne. Nie wiadomo, komu zostaną zaoferowane akcje Fotka SA. Być może część z nich obejmie firma braci Samwer.

 5. Sebastian Kwiecień Says:

  W twoim poście jawnie dyskredytujesz moje i Bartka interpretacje uzurpując sobie prawo do młócenia ziarna z otrębów blagi (czy jakoś tak). Nie oskarżam cię, wskazuję tylko dużo dalej idącą wizję tego dealu - to z giełdą o czym piszesz to tylko pierwszy krok. Z drugiej strony zdaję sobie sprawę że wiesz że giełda jest tylko środkiem do osiągnięcia celu i dlatego zastanawiam się, czy jest tutaj coś do ukrycia. Układ?

 6. Sebastian Kwiecień Says:

  Niniejszym odwołuję prima aprilis. Ten wpis był oczywiście żartem :).

Zostaw odpowiedź

Comment spam protected by SpamBam