Drżyjcie koncerny fonograficzne - artyści rezygnują z pośredników

CDs Na TechCrunch dzisiaj ciekawy artykuł o porzucaniu koncernów fonograficznych przez znanych muzyków. TechCrunch wymienia tutaj Radiohead, Nine Inch Nails, Oasis i Jamiroquai - ci twórcy zdecydowali się wydawać kolejne albumy bezpośrednio. Podobnie Madonna - choć w jej przypadku nastąpiło podpisanie umowy z firmą Live Nation zajmującą się promocją. Pomimo, że Madonna nie oferuje jeszcze płyt bezpośrednio, to Live Nation nie jest koncernem fonograficznym. Wg TechCrunch:

Ta umowa pokazuje, że nawet dla słynnego twórcy, współpraca z koncernem nie jest już koniecznością w czasach cyfrowej muzyki i systemów wymiany plików P2P

Ciekawe czy nasi artyści też zagryzają zęby oddając lwią część swoich przychodów firmom fonograficznym - co można powiedzieć, to na pewno to, że często płyty z polską muzyką mają na szczęście polską cenę. Gdy byłem w Stanach rok temu, zaszokował mnie poziom cen CD (w BestBuy) - cena zazwyczaj nie przekraczała $15, co wtedy przeliczało się na około 45 zł, podczas gdy u nas (np w Empiku lub MediaMarkt) cena tej samej płyty osiągała poziom 50-60 zł - jeśli porównamy to do poziomu zarobków, realna wartość takiej płyty była (i jest) w Polsce dużo wyższa niż na zachodzie - u nas problem cen płyt jest więc jeszcze bardziej odczuwalny.
Na Jamendo można znaleźć wiele polskich płyt, jednak są to najczęściej utwory niszowe - nie spotkamy tam Kultu ani Dody.

Ciekawe jak nisko mogą spaść ceny w wypadku takiego “wycięcia pośrednika”?

8 Odpowiedzi to “Drżyjcie koncerny fonograficzne - artyści rezygnują z pośredników”

 1. iurabos Says:

  niekoniecznie dużo te ceny mogą spaść - osobiście miałbym dużą przyjemność zapłacić radiohead normalne pieniądze, bo wiem kto będzie miał pieniądze. Z drugiej strony dostępność i brak kosztów dystrybucji powoduje możliwość poważnego - 50-60% - obniżenia ceny….

 2. Pyt blog » Przegląd prasy Says:

  […] Drżyjcie koncerny fonograficzne! - artyści rezygnują z pośredników :) - to co zapowiadane było w przyszłości dzieje się już dzisiaj, koncerny fonograficzne i pośrednicy zabierają największą część tortu, a artyści dostają resztki… Audi A8/S8 - punkt siedzenia Prawie jak ferrari Żelowy samochód […]

 3. antygon Says:

  Obawiam się, że koncerny to tylko jedna strona medalu… Większym problemem są organizacje “dbające” o prawa autorskie…

 4. Antymatrix » Archiwum bloga » Świat bez pośredników Says:

  […] Alek Tarkowski na “Kulturze 2.0″ i Sebastian Kwiecień na “Web 2.0″ analizują ostatni ruch RadioHead, który wypuścił album “InRainbows” z pominięciem pośrednictwa wydawcy, choć jednak w sprawdzonej, integralnej albumowej formie. Sebastian pisze o innych przypadkach znanych artystów rezygnujących z “płacenia haraczu” za niepotrzebną w dobie Sieci usługę pośrednictwa. […]

 5. Sebastian Kwiecień Says:

  Trochę informacji o poziomie opłat pobieranych przez wytwórnie można znaleźć na PCWorld - nie do końca na temat, bo mówi to o opłatach pobieranych od pośredników (thx lb).

 6. jrk Says:

  Nie wiem, czy podanie Kultu jest trafne. Ich płyty wydaje wytwórnia S.P. Records, która chyba nie jest dużym koncernem fonograficznym. A cena większości jej wydawnictw nie przekracza 30 zł.

 7. Sebastian Kwiecień Says:

  Chodziło mi o udostępnianie przez tych twórców swoich utworów bezpośrednio w sieci. Rzeczywiście ceny płyt Kultu są OK.

 8. papuas Says:

  hmm
  wiadomo… marże są spore i artyści się napracują a grosze dostają… wszystko “ZAWSZE” biorą pośrednicy

Zostaw odpowiedź