Hraps - nowy agregator RSS na polskim rynku

Logo hraps.plJuż od dłuższego czasu w mojej kolejce do opisania był hraps - czytnik RSS, agregator i wszystko co chcielibyście zrobić z waszymi feedami, ale nie wiecie, że można. Hraps jest tworzony przez zespół z Imperion Studio - na marginesie - to ciekawe, że projekt web 2.0 może być tworzony “firmowo”, a nie przez zapaleńców po godzinach.

Gdy dostałem pierwszy raz namiary na hraps (koniec sierpnia) - powiem szczerze - już wtedy byłem zachwycony dopracowaniem tej bety. Również nastawienie grupy wdrożeniowej było niesamowite - przykładowo - pierwsze testy wykazałay, że brakuje mi takiej funkcji jak import OPML. Kilka godzin po zgłoszeniu problemu funkcja już działała. Aktualnie najbardziej rozbudowane jest zarządzanie kanałami (katalogowanie kanałów przez foldery i tagi) oraz przeglądanie wiadomości w ramach kanału.

Kilka słów od twórców (rozmowa z panem Piotrem Pałczyńskim (poniżej - PP), Imperion Studio):

SK: Czy Hraps ma być czytnikiem RSS online? Zastanawia mnie sformułowanie na stronie głównej “umieścisz tutaj wszystkie swoje źródła informacji naraz” - co może być źródłem w definicji Hraps? Czy tylko źródła RSS/Atom są akceptowane czy też jakieś inne? Jaka jest docelowa wizja tej aplikacji?

PP: Czytnik jak najbardziej, ale to nie wszystko (jest sporo pomysłów ale to w kolejnej fazie rozwoju hraps’a). Co do innych formatow, to nie ma problemow. Hraps korzysta z autorskiej klasy, ktora akceptuje wszelkie rodzaje Feedow.

SK: Czy za hrapsem stoi jakiś konkretny pomysł biznesowy? Na czym hraps ma zarabiać?

PP: Głównym źródłem przychodów ma być reklama ale w pierwszym etapie rozwoju (faza wzrostu) raczej nie będzie żadnych reklam na hraps’ie. Mówiąc reklama mam na myśli trochę rozbudowane reklamy tekstowe. Na pewno nie będzie skaczących i świecących reklam, popupów, toplayerów, expandów itp. - sami ich nie lubimy a “kasa to nie wszystko”. Reklam nie będzie w topie, będą wkomponowane pomiędzy newsami. W późniejszym okresie ewentualnie wprowadzimy dodatkowe funkcje, które będą odpłatne

SK: Jakie są plany na najbliższą i dalszą przyszłość?

PP: Na początek chcemy dobrze przetestować i doszlifować hraps’a aby juz na starcie wszystko było ok. Chcemy wdrożyć hraps.com dla innych krajów i pokazać, że Polacy też potrafią myśleć oraz że mogą tworzyć międzynarodowe projekty (brandy).

Podsumowując - na mnie osobiście system zrobił bardzo dobre wrażenie pomimo, że jest tam jeszcze trochę do zrobienia zanim będzie on w pełni użyteczny. Po wprowadzeniu dalszych poprawek (bardziej intuicyjna nawigacja, dodatkowe widoki przeglądania news, przemyślenie jak wyciągać “wartość dodaną” z tego, że ludzie będą agregować i czytać online) system spokojnie może walczyć o to by być numerem jeden na polskim rynku (jako pozostałych graczy widzę blogfrog.pl i rss.i123.pl - gdy już będziemy wiedzieli co to jest, i może 10przykazan.com - choć to już trochę inna kategoria). Co do ekspansji za granicę - jestem sceptyczny. Rynek jest już opanowany przez tak “długowieczne” systemy jako choćby bloglines, newsgator, googlereader, rojo.com (mój ulubiony) - hraps musiałby więc przeskoczyć te projekty lub zaproponować jakieś inne podejście - to będzie trudne.

Przy okazji - jeśli ktoś z was jest zainteresowany testowaniem hraps - proszę o kontakt mailowy - przekażę namiary panu Piotrowi.

Co myślicie o samym pomyśle? Czy korzystacie z czytników online? Co jest dla was najważniejsze w dobrym agregatorze RSS (niezależnie od tego czy jest on online czy też desktopowy)?

15 Odpowiedzi to “Hraps - nowy agregator RSS na polskim rynku”

 1. Bellois Says:

  Razi mnie sformułowanie “hraps to jedyne miejsce, w którym umieścisz swoje wszystkie źródła informacji naraz!”… Czy aby na pewno JEDYNE?

 2. Piotr Konieczny Says:

  A ja polecam http://orijinn.com/ - prosty, szybki, przyjemny i ma wszystko, co potrzebne do czytania, katalogowania i przeglądania kanałów RSS.

 3. olorin Says:

  Ja się wyłamię, i używam jeszcze czegoś innego - http://newsalloy.com/

 4. Michał Stempień Says:

  Najpierw Rojo (do crashu), potem stary gReader, następnie Newsgator, a teraz nowy gReader.

 5. Piotr Jóźwiak Says:

  To moze ja zaproponuje coś co tworze po godzinach http://axv.pl/czytnik-rss , mam nadzieje że sie spodoba :)

  Pozdrawiam Piotrek

 6. Dominik Wartecki Says:

  Ja osobiscie korzystam z cafe news i polecam zerknac na stronke www http://www.cafenews.pl

  pzdr
  dw

 7. ragni Says:

  Bez szans. Do niedawna uzywalem Rojo bo byl po prostu dobrze zrobiony. Zabila ich technologia - chodzil wolno, nie mial niemilitowanego archiwum itd. Do tego nowe “ulepszenia” go dobily. Odwrotnie z GReader - zaczal kiepsko ale od tygodnia rzadzi - nic prostrzego i bardziej funkcjonalnego nie znajdziecie.

 8. patryk_t Says:

  “Bez szans.” - a korzystałeś? ;) Nie. Więc wstrzymaj się z oceną. Pozdrawiam.

 9. Piotr Jóźwiak Says:

  Przyglądam sie hraps’owi i na pierwszy rzut oka, nie widząc możliwości jakie daje hraps po zalogowaniu, strasznie przeszkadza mi otwieranie treści niusa w tym samym oknie, a jeszcze bardziej wkurzający widok hraps’a jest po wciśnieciu “wstecz” o zgrozo !!! Jeśli już ma być zgodnie z wymysłem jakoegoś blogera czyli bez target=”_blank” to wypadało by chociaż zaiplementować advAjaxHistory :)

 10. Marek Says:

  Do szybkich informacji uzywam cafenews, gdy chce miec lepsze rozplanowanie to netvibes (bawie sie tez iloggo, podobne, ale prostsze i polskie - na razie mam pare zastrzezen). W kazdym badz razie hraps jakos mi nie podszedl, ale tez sie jeszcze pobawię.

 11. Muchacz Says:

  Ale poziom korzystania z RSS-ów jest nadal mały - przeciętni użytkownicy chyba niespecjalnie się tym interesują.. zresztą wogle wydaje mi się, że te wszystkie nowe narzędza są robione gdzieś ponad głowami zwykłego użytkownika, który woli poczytać ploty z pudelka i wiadomości sportowe z onetu

 12. Goś Says:

  Czy mógłby ktoś mi przesłać zaproszenie na orkut?

 13. maciek Says:

  ja korzystam z czytnika rss online http://morale.pl

 14. khosis Says:

  Ja się własnie chciałem zarejestrować w hrapsie, żeby potestować…

  Pierwsze pole - login. Fajnie - jest sprawdzanie czy takie konto nie istnieje.
  Drugie pole - hasło. Wpisuję - pokazuje się plain text’em.

  Naciskam CTRL-W i zamykam tab’a.
  Bez urazy dla twórców, ale to mega amatorska wpadka ;)

  Niemniej jednak, życzę powodzenia - bo pomysł może być rozwojowy ;)

 15. pantokrator Says:

  Mnozy sie tych czytnikow jak mrowkow… Mikser

Zostaw odpowiedź

Comment spam protected by SpamBam